AMS AS1367-BTDT-45 technical specifications.
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DFN |
| Package/Case | TDFN EP |
| Package Description | Thin Dual Flat Package No Lead, Exposed Pad |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 8 |
| PCB | 8 |
| Package Length (mm) | 2 |
| Package Width (mm) | 2 |
| Package Height (mm) | 0.53 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.55 |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | LDO |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 4.5V |
| Polarity | Positive |
| Maximum Output Current | 0.15(Min)A |
| Minimum Input Voltage | 2V |
| Maximum Input Voltage | 5.5V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.11@150mAV |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.2@150mAV |
| Accuracy | ±1% |
| Line Regulation | 0.06%/V |
| Load Regulation | 0.01%/mA |
| Maximum Quiescent Current | 0.016mA |
| Junction to Ambient | 140°C/W |
| Maximum Power Dissipation | 300mW |
| Typical Quiescent Current | 0.01mA |
| Special Features | Current Limit|Thermal Protection|Under Voltage Lockout |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |