The AS1369-BWLT-12 is a single linear voltage regulator from AMS with a maximum input voltage of 5.5V. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and has a maximum supply current of 60uA. The device is available in a 200-pin package and is packaged in cut tape. The AS1369-BWLT-12 has a quiescent current of 50uA and an output current of 200mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
AMS AS1369-BWLT-12 technical specifications.
| Package/Case | 200 |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 1.2V |
| Max Supply Current | 60uA |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 200mA |