AMS AS1369-BWLT-15 technical specifications.
| Basic Package Type | Ball Grid Array |
| Package Family Name | BGA |
| Package/Case | WLP |
| Package Description | Wafer Level Package |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 1.02 |
| Package Width (mm) | 1.02 |
| Package Height (mm) | 0.34 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.6 |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | LDO |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.5V |
| Polarity | Positive |
| Maximum Output Current | 0.21(Min)A |
| Minimum Input Voltage | 2V |
| Maximum Input Voltage | 5.5V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.02@50mA|0.04@100mA|0.06@150mA|0.08@200mAV |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.05@50mA|0.1@100mA|0.15@150mA|0.2@200mAV |
| Accuracy | ±0.7% |
| Line Regulation | 0.2%/V |
| Load Regulation | 0.003%/mA |
| Maximum Quiescent Current | 0.05mA |
| Junction to Ambient | 345°C/W |
| Maximum Power Dissipation | 360mW |
| Typical Quiescent Current | 0.025mA |
| Special Features | Current Limit|Thermal Protection |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |