AMS AS1372-BWLT-13 technical specifications.
| Max Input Voltage | 4.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 1.3V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 350mA |