AMS AS13985H12-T technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Dropout Voltage | 45mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 250uA |
| Nominal Output Voltage | 1.2V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150mA |