The AS13985H29-T is a single positive LDO regulator with a maximum output current of 150mA and a minimum output voltage of 2.9V. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and has a maximum supply current of 250uA. The device is packaged in a SOT-23-5 package and is lead free. It features a power supply rejection ratio of 55dB and a quiescent current of 130uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
AMS AS13985H29-T technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Output Voltage | 2.9V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150mA |