AMS AS13985H33-T technical specifications.
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Current Rating | 150mA |
| Dropout Voltage | 45mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 250uA |
| Nominal Output Voltage | 3.3V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150mA |
| Output Type | Fixed |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 55dB |
| Quiescent Current | 130uA |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 1% |