
Quad 16-bit bipolar voltage output digital-to-analog converter (DAC) with a 1MS/s conversion rate. Features 1LSB integral nonlinearity and a 3-wire serial SPI interface. Operates with dual supply voltages from 11.4V to 15V, with a maximum of 16.5V. Offers a 14V maximum output voltage and 5V/µs slew rate. Packaged in a QFP with tin, matte contact plating, supplied on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD5764RCSUZ-REEL7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | QFP |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Conversion Rate | 1MS/s |
| Differential Output | No |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1LSB |
| Interface | SPI, Serial, 3-WIRE |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | 16.5V |
| Min Dual Supply Voltage | 11.4V |
| Max Input Voltage | 5V |
| Min Input Voltage | 5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Voltage | 14V |
| Min Output Voltage | 2V |
| Max Power Dissipation | 275mW |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Converters | 4 |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Number of DAC Channels | 4 |
| Output Polarity | Bipolar |
| Output Type | Voltage |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 275mW |
| Resolution | 16b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sampling Rate | 1MS/s |
| Series | iCMOS® |
| Settling Time | 8us |
| Slew Rate | 5V/µs |
| Supply Type | Dual |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD5764RCSUZ-REEL7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
