
The AD5930YRUZ is a 10-bit clock generator from Analog Devices, operating at a frequency of 50MHz. It is available in a TSSOP-14 package and is designed for surface mount applications. The device has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is RoHS compliant and has a power dissipation of 40mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD5930YRUZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TSSOP |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Frequency | 50MHz |
| Height | 1.05mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 6.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Converters | 1 |
| Operating Supply Current | 8mA |
| Package Quantity | 75 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 40mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resolution | 10b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 60dB |
| Width | 4.4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD5930YRUZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
