
Type K Thermocouple Amplifier with Cold Junction Compensation
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD595CQ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Q |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Gain Bandwidth Product | 15kHz |
| Height | 3.76mm |
| Interface | Analog |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 19.55mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 30V |
| Max Supply Voltage | 30V |
| Min Supply Voltage | 5V |
| Operating Supply Current | 300uA |
| Output | ANALOG |
| Output Type | Analog |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | No |
| Supply Current | 160uA |
| Width | 6.6mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD595CQ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
