
Micropower instrumentation amplifier featuring a 77dB Common Mode Rejection Ratio and 110dB Power Supply Rejection Ratio. This single-channel amplifier offers an 80kHz -3dB bandwidth, 50µV input offset voltage, and 10nA input bias current. Designed for through-hole mounting in a PDIP package, it operates from a wide dual supply voltage range of ±1.1V to ±18V or a single supply from 2.2V to 36V, with a low operating supply current of 85µA. Key performance specifications include a 60dB voltage gain and 0.05V/µs slew rate.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD627BNZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| -3db Bandwidth | 80kHz |
| Amplifier Type | INSTRUMENTATION AMPLIFIER |
| Bandwidth | 80kHz |
| Package/Case | PDIP |
| Common Mode Rejection Ratio | 77dB |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Height | 3.3mm |
| Input Bias Current | 10nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50uV |
| Input Resistance | 20GR |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 9.27mm |
| Max Dual Supply Voltage | 18V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.1V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1.3W |
| Max Supply Current | 85uA |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 2.2V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 85uA |
| Operating Supply Voltage | 7.5V |
| Output Current per Channel | 25mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 1.3W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 110dB |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Slew Rate | 0.05V/µs |
| Voltage Gain | 60dB |
| Weight | 0.032805oz |
| Width | 6.35mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD627BNZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
