
14-Bit, 92.16 MSPS, 4 & 6-Channel Wideband IF to Base Band Receiver
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD6654CBCZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | BGA |
| Contact Plating | Copper, Tin, Silver |
| Conversion Rate | 92.16MS/s |
| Input Capacitance | 1.5pF |
| Input Type | DIFFERENTIAL |
| Interface | SPI, Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Input Voltage | 2.2V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 2.5W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tray |
| Power Dissipation | 2.5W |
| Resolution | 14b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sampling Rate | 92.16MS/s |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD6654CBCZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
