
12-bit dual voltage output digital-to-analog converter (DAC) with a parallel interface. Features 125 kS/s conversion rate, 1 LSB integral nonlinearity, and 5 LSB full-scale error. Operates with a dual supply voltage of ±15V, with a maximum of ±15.75V and minimum of ±14.25V. Surface mountable in a 24-pin SOIC package with tin-matte contact plating. Suitable for bipolar and unipolar output configurations, with a settling time of 10µs.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD7237JRZ-REEL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Conversion Rate | 125KS/s |
| Differential Output | No |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Full Scale Error | 5LSB |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1LSB |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | 15.75V |
| Min Dual Supply Voltage | 14.25V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Supply Voltage | 15.75V |
| Min Supply Voltage | 14.25V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Converters | 2 |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Output Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Output Type | Voltage |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 300mW |
| Resolution | 12b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sampling Rate | 125KS/s |
| Series | DACPORT® |
| Settling Time | 10us |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD7237JRZ-REEL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
