
12-bit, single-channel digital-to-analog converter (DAC) with a 142 kS/s conversion rate. Features a parallel interface and bipolar/unipolar output polarity. Operates with a 15V supply voltage, offering a 5V to 10V output voltage range. Integral nonlinearity is 0.75 LSB, with a settling time of 7 µs. Packaged in a SOIC case with tin, matte contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD7248ABRZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Conversion Rate | 142KS/s |
| Differential Output | No |
| Height | 2.65mm |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.75LSB |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 13mm |
| Max Dual Supply Voltage | 16.5V |
| Min Dual Supply Voltage | 10.8V |
| Max Input Voltage | 5V |
| Min Input Voltage | 5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Voltage | 10V |
| Min Output Voltage | 5V |
| Max Supply Voltage | 16.5V |
| Min Supply Voltage | 10.8V |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Converters | 1 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Output Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Output Type | Voltage |
| Package Quantity | 37 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 210mW |
| Resolution | 12b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sampling Rate | 142KS/s |
| Series | DACPORT® |
| Settling Time | 7us |
| Width | 7.6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD7248ABRZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
