Isolated sigma-delta modulator converts a differential analog input into a high-speed 1-bit data stream through on-chip digital isolation. The device operates from a 5 V analog-side supply with a 3 V to 5.5 V serial-interface supply and accepts a specified ±200 mV input range with ±320 mV full scale. It provides 16-bit no-missing-codes performance, a 10 MHz master clock output, an on-chip reference, and an operating temperature range of −40°C to +125°C. Package options include a 16-lead wide SOIC and an 8-lead gull-wing surface-mount DIP.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD7400A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Modulator order | Second-order sigma-delta |
| Master clock rate | 10 typicalMHz |
| Resolution | 16 minimumbits |
| Integral nonlinearity | ±15 maximum, ±2 typical at −40°C to +85°CLSB |
| Differential nonlinearity | ±0.9 maximumLSB |
| No missing codes | 16 guaranteedbits |
| Offset error | ±0.5 maximummV |
| Offset drift vs temperature | 3.5 maximumµV/°C |
| Input voltage range | ±200 specified, ±320 full scalemV |
| Dynamic input current | ±7 maximumµA |
| Input capacitance | 10 typicalpF |
| SINAD | 70 minimum at −40°C to +85°C, 79 typicaldB |
| Signal-to-noise ratio | 71 minimumdB |
| Total harmonic distortion | −88 typicaldB |
| Effective number of bits | 11.5bits |
| Isolation transient immunity | 25 minimum, 30 typicalkV/µs |
| Analog-side supply voltage | 4.5 to 5.25V |
| Interface-side supply voltage | 3 to 5.5V |
| Analog-side supply current | 12 maximummA |
| Interface-side supply current | 6 maximum at 5.5 V, 4 maximum at 3.3 VmA |
| Operating temperature range | −40 to +125°C |
| Input-to-output withstand voltage | 3750 for 1 minuteV rms |
| Maximum working insulation voltage | 891V peak |
| Creepage | 8.1 minimummm |
| Clearance | 7.46 minimummm |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD7400A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Analog Devices AD7400A
Low-cost analog-to-analog isolator circuit offering 2500V rms isolation with 0.05% linearity using the AD7400A modulator and ADuM5000 isoPower DC-to-DC converter.