
The AD7476ABKS-500RL7 is a 12-bit analog-to-digital converter with a sampling rate of 1MS/s. It operates over a supply voltage range of 2.35V to 5.25V and is packaged in a SC-70 package for surface mount applications. The device is specified to operate over a temperature range of -40°C to 85°C. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD7476ABKS-500RL7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SC |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.5LSB |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 2.35V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Unipolar |
| Power Dissipation | 17.5mW |
| Resolution | 12b |
| RoHS Compliant | No |
| Sampling Rate | 1MS/s |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD7476ABKS-500RL7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
