
The AD7476AYKS-500RL7 is a single-channel 12-bit analog-to-digital converter from Analog Devices. It operates at a maximum supply voltage of 5.25V and a maximum power dissipation of 17.5mW. The device is packaged in a TSSOP-6 package and is suitable for surface mount applications. The AD7476AYKS-500RL7 has a maximum operating temperature range of -40°C to 125°C and a sampling rate of 1MS/s.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD7476AYKS-500RL7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SC |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Full Scale Error | 1.5LSB |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.5LSB |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 17.5mW |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 2.35V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Unipolar |
| Power Dissipation | 17.5mW |
| Resolution | 12b |
| RoHS Compliant | No |
| Sampling Rate | 1MS/s |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 71dB |
| Supply Type | Single |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD7476AYKS-500RL7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
