
12-bit, 1 MSPS Analog-to-Digital Converter (ADC) with a single-ended input. Features SPI interface, 71dB Signal-to-Noise Ratio (SNR), and Integral Nonlinearity (INL) of 1.5LSB. Operates with supply voltages from 2.35V to 5.25V, consuming a maximum of 17.5mW. Available in SC package with gold contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD7476AYKSZ-500RL7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Differential Nonlinearity | -0.9LSB |
| Full Scale Error | 1.5LSB |
| Input Capacitance | 30pF |
| Input Type | SINGLE-ENDED |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.5LSB |
| Interface | SPI |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Input Voltage | 5.25V |
| Min Input Voltage | 2.35V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 17.5mW |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 2.35V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Unipolar |
| Power Dissipation | 17.5mW |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resolution | 12b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sampling Rate | 1MS/s |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 71dB |
| Supply Type | Dual, Analog, Digital, Single |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD7476AYKSZ-500RL7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
