
16-bit PulSAR® Analog-to-Digital Converter (ADC) offering a 250 kSPS sampling rate. Features include a 1.5 LSB Integral Nonlinearity (INL) and Differential Nonlinearity (DNL), with a 93dB Signal-to-Noise Ratio (SNR). This unipolar/bipolar programmable input ADC supports differential inputs and interfaces via SPI. Operates within a -40°C to 85°C temperature range, with a maximum input voltage of 5.25V. Packaged in LFCSP EP, this component is supplied on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD7610BCPZ-RL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | LFCSP EP |
| Differential Nonlinearity | 1.5LSB |
| Input Type | DIFFERENTIAL |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1.5LSB |
| Interface | SPI |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Input Voltage | 5.25V |
| Min Input Voltage | 4.75V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 110mW |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Power Consumption | 90mW |
| Power Dissipation | 110mW |
| Resolution | 16b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sampling Rate | 250KS/s |
| Series | PulSAR® |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 93dB |
| Supply Type | Analog, Digital |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD7610BCPZ-RL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
