
Eight-channel, 10-bit digital-to-analog converter (DAC) with a unipolar voltage output. Features a parallel interface and a conversion rate of 667 kS/s. Operates from a +3.3 V to +5 V supply voltage range, with a maximum power dissipation of 99 mW. Integral nonlinearity is 4 LSB, and settling time is 1.5 µs. Housed in a QFP package with tin, matte contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD7809BSTZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | QFP |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Conversion Rate | 667KS/s |
| Differential Output | No |
| Height | 1mm |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4LSB |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 10mm |
| Max Input Voltage | 2.25V |
| Min Input Voltage | 1V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Voltage | 5.16V |
| Min Output Voltage | 1.875V |
| Max Power Dissipation | 99mW |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.97V |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Converters | 8 |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Number of DAC Channels | 8 |
| Output Polarity | Unipolar |
| Output Type | Voltage |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tray |
| Power Dissipation | 99mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resolution | 10b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sampling Rate | 667KS/s |
| Settling Time | 1.5us |
| Supply Current | 18mA |
| Width | 10mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD7809BSTZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
