
10-bit, 4-channel temperature sensor with a 9µs conversion time. Features SPI serial interface, single-ended inputs, and unipolar output. Operates from a 2.7V to 5.5V supply with 2mA typical current consumption. Offers 1LSB integral and differential nonlinearity, with a full-scale error of 10LSB. Packaged in a 48-pin R case with tin, matte contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD7817ARZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | R |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Differential Nonlinearity | 1LSB |
| Full Scale Error | 10LSB |
| Height | 1.5mm |
| Input Type | SINGLE-ENDED |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1LSB |
| Interface | SPI, Serial |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 10mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 450mW |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Channels | 5 |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 2mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Output Type | Digital |
| Package Quantity | 48 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Unipolar |
| Power Dissipation | 450mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resolution | 10b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sampling Rate | 100KS/s |
| Supply Current | 1.6mA |
| Supply Type | Single |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD7817ARZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
