
Sample and Hold 1-CH 0.375us 8-Pin CDIP Tube
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD783JQ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| -3db Bandwidth | 15MHz |
| Package/Case | CDIP |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Input Bias Current | 100nA |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | 5.25V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.75V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 5V |
| Min Supply Voltage | -5V |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Supply Current | 9.5mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 9.5mA |
| Output Current per Channel | 5mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply | 5V |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD783JQ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
