Four-channel, 14-bit successive approximation analog-to-digital converter (ADC) with parallel interface. Features 4 single-ended analog inputs and 2 A/D converters. Offers a sampling rate of 175 kS/s, 78dB SNR, and ±2.5 LSB integral nonlinearity. Operates from a 4.75V to 5.25V single supply with 70mW power consumption. Packaged in a 28-lead SOIC with tin/lead contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD7863AR-3REEL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Differential Nonlinearity | -1LSB |
| Full Scale Error | 10LSB |
| Input Type | SINGLE-ENDED |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2.5LSB |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 52.5mW |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Converters | 2 |
| Number of Inputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Bipolar |
| Power Consumption | 70mW |
| Power Dissipation | 70mW |
| Resolution | 14b |
| RoHS Compliant | No |
| Sampling Rate | 175000S/s |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 78dB |
| Supply Type | Single |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD7863AR-3REEL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.