
Dual 14-bit Analog-to-Digital Converter (ADC) with simultaneous sampling capability, achieving a 175 kSPS sampling rate. Features 4 single-ended analog inputs, 2 ADCs, and a parallel interface. Offers a 78dB Signal-to-Noise Ratio (SNR) and ±2 LSB Integral Nonlinearity (INL). Operates from a 5V single supply voltage with a maximum power dissipation of 52.5mW. Packaged in a SOIC case for surface mounting, with tin/lead contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD7863BR-10 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Differential Nonlinearity | -1LSB |
| Full Scale Error | 8LSB |
| Input Type | SINGLE-ENDED |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2LSB |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Input Voltage | 2.625V |
| Min Input Voltage | 2.375V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 52.5mW |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Converters | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Inputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 27 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Bipolar |
| Power Consumption | 70mW |
| Power Dissipation | 52.5mW |
| Resolution | 14b |
| RoHS Compliant | No |
| Sampling Rate | 175KS/s |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 78dB |
| Supply Type | Single |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD7863BR-10 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
