
The AD7893BN-2 is a 12-bit analog-to-digital converter with a sampling rate of 117KS/s. It operates within a supply voltage range of 4.75V to 5.25V and is packaged in a PDIP-8 package. The device is designed to operate over a temperature range of -40°C to 85°C. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD7893BN-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PDIP |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5LSB |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Unipolar |
| Power Dissipation | 45mW |
| Resolution | 12b |
| RoHS Compliant | No |
| Sampling Rate | 117KS/s |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD7893BN-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.