
The AD7893BN-5 is a 12-bit unipolar analog-to-digital converter with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It operates on a supply voltage of 5V and has a power dissipation of 45mW. The device is available in a through hole package and is not RoHS compliant. It has a sampling rate of 117,000 samples per second and an integral nonlinearity of 0.5 least significant bits.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD7893BN-5 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | N |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5LSB |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Unipolar |
| Power Dissipation | 45mW |
| Resolution | 12b |
| RoHS Compliant | No |
| Sampling Rate | 117000S/s |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD7893BN-5 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.