
Dual operational amplifier featuring a 350MHz -3dB bandwidth and 80MHz gain bandwidth product. Offers a 425V/µs slew rate and 18ns settling time. Operates with dual supply voltages from 1.5V to 6V or single supply from 3V to 12V. Provides 15mA output current per channel and a 1mA operating supply current. Housed in an 8-pin SOIC package with tin-lead contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD8039AR-REEL7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| -3db Bandwidth | 350MHz |
| Package/Case | R |
| Common Mode Rejection Ratio | 59dB |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Gain Bandwidth Product | 80MHz |
| Input Bias Current | 400nA |
| Input Capacitance | 2pF |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500uV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1mA |
| Output Current | 15mA |
| Output Current per Channel | 15mA |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 71dB |
| Quiescent Current | 1.5mA |
| RoHS Compliant | No |
| Settling Time | 18ns |
| Slew Rate | 425V/µs |
| Supply Current | 3mA |
| Voltage Gain | 70dB |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD8039AR-REEL7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
