
Dual operational amplifier featuring a 110MHz -3dB bandwidth and 80MHz gain bandwidth product. This MSOP-packaged IC offers a 170V/µs slew rate and 45mA output current per channel. Operating from dual supply voltages between 1.5V and 6V, it provides 72dB common mode rejection and 80dB power supply rejection. Input offset voltage is 1.7mV with a 1.4µA input bias current.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD8052ARM-REEL7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| -3db Bandwidth | 110MHz |
| Package/Case | MSOP |
| Common Mode Rejection Ratio | 72dB |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Gain Bandwidth Product | 80MHz |
| Input Bias Current | 1.4uA |
| Input Capacitance | 1.4pF |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.7mV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 4.8mA |
| Output Current | 45mA |
| Output Current per Channel | 45mA |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Quiescent Current | 5.5mA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Settling Time | 50ns |
| Slew Rate | 170V/µs |
| Supply Current | 11mA |
| Voltage Gain | 98dB |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD8052ARM-REEL7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
