
Dual channel, FET-input operational amplifier featuring a 145MHz -3dB bandwidth and 180V/µs slew rate. Offers a 60MHz gain bandwidth product and 130MHz unity gain bandwidth product. Operates with dual supply voltages from ±2.5V to ±12V or single supply from 5V to 24V. Exhibits 2pA input bias current and 400µV input offset voltage. Packaged in an 8-lead SOIC with tin-lead contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD8066AR-REEL7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| -3db Bandwidth | 145MHz |
| Package/Case | R |
| Common Mode Rejection Ratio | 74dB |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Dual Supply Voltage | 9V |
| Gain Bandwidth Product | 60MHz |
| Input Bias Current | 2pA |
| Input Capacitance | 2.1pF |
| Input Offset Voltage (Vos) | 400uV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | 12V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 24V |
| Min Supply Voltage | 5V |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 6.6mA |
| Output Current | 35mA |
| Output Current per Channel | 30mA |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100dB |
| Quiescent Current | 7.4mA |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FastFET™ |
| Slew Rate | 180V/µs |
| Supply Current | 14.8mA |
| Technology | FET |
| Unity Gain Bandwidth Product | 130MHz |
| Voltage Gain | 103dB |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD8066AR-REEL7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
