
Dual video amplifier featuring a 100MHz -3dB bandwidth and 100MHz gain bandwidth product. This integrated circuit offers a 500V/µs slew rate and 25ns settling time, with 2 amplifiers per device. Operating from a 2.5V to 6V dual supply or 5V to 12V single supply, it provides 30mA output current per channel. The MSOP package measures 5mm x 4mm x 1.5mm, with tin, matte contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD8072ARMZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| -3db Bandwidth | 100MHz |
| Package/Case | MSOP |
| Common Mode Rejection Ratio | 56dB |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Gain Bandwidth Product | 100MHz |
| Height | 1.5mm |
| Input Bias Current | 4uA |
| Input Capacitance | 1.6pF |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2mV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 5mm |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 600mW |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 5V |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 10mA |
| Operating Supply Voltage | 9V |
| Output Current | 30mA |
| Output Current per Channel | 30mA |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 600mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70dB |
| Quiescent Current | 5mA |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Settling Time | 25ns |
| Slew Rate | 500V/µs |
| Supply Current | 3.5mA |
| Unity Gain Bandwidth Product | 100MHz |
| Voltage Gain | 0.1dB |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD8072ARMZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
