
Dual operational amplifier featuring a 50MHz gain bandwidth product and 170V/µs slew rate. This MSOP-packaged IC offers a 72dB CMRR and 70dB PSRR, with a nominal supply current of 11mA. Operating from a 1.5V to 12V dual supply range, it provides a voltage gain of 98dB and a maximum input offset voltage of 1.6mV.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD8092ARM-REEL7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | MSOP |
| Common Mode Rejection Ratio | 72dB |
| Gain Bandwidth Product | 50MHz |
| Input Bias Current | 1.3uA |
| Input Capacitance | 1.4pF |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.6mV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Nominal Supply Current | 11mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70dB |
| Quiescent Current | 5.5mA |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Slew Rate | 170V/µs |
| Voltage Gain | 98dB |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD8092ARM-REEL7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
