
The AD8170ARZ-RL is a dual-supply, 250MHz bandwidth multiplexer with a package quantity of 2500 units per reel. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and has a maximum power dissipation of 110mW. The device is RoHS compliant and has a lead-free status, although it contains lead. It is available in a SOP8 package with a 0.25mm pitch.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD8170ARZ-RL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| -3db Bandwidth | 250MHz |
| Bandwidth | 250MHz |
| Package/Case | R |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| Min Dual Supply Voltage | 4V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 110mW |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Switches | 1 |
| Operating Supply Current | 11mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 110mW |
| RoHS Compliant | Yes |
| Throw Configuration | DPST |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD8170ARZ-RL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
