
High-speed, general-purpose audio amplifier IC featuring a 50MHz -3dB bandwidth and 350V/µs slew rate. This single-channel amplifier operates from a wide supply range of 5V to 36V (single) or ±2.5V to ±9V (dual), with a maximum dual supply of ±18V. It offers a 120dB common mode rejection ratio and a 7.5mA operating supply current. The component is packaged in a 1-circuit DIP configuration with tin, matte contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD817ANZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| -3db Bandwidth | 50MHz |
| Amplifier Type | GENERAL PURPOSE |
| Bandwidth | 50MHz |
| Package/Case | N |
| Common Mode Rejection Ratio | 120dB |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dual Supply Voltage | 9V |
| Gain Bandwidth Product | 50MHz |
| Height | 3.43mm |
| Input Bias Current | 3.3uA |
| Input Capacitance | 1.5pF |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2mV |
| Input Voltage Noise Density | 15nV/sqrt Hz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 9.27mm |
| Max Dual Supply Voltage | 18V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 5V |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 7.5mA |
| Operating Supply Voltage | 28V |
| Output Current per Channel | 50mA |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 86dB |
| Quiescent Current | 7.5mA |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Settling Time | 45ns |
| Slew Rate | 350V/µs |
| Supply Current | 7.5mA |
| Technology | BIPOLAR |
| Unity Gain Bandwidth Product | 35MHz |
| Voltage Gain | 72.04dB |
| Width | 7.24mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD817ANZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
