
SP Amp Difference Amplifier Single 5.5V Automotive 8-Pin MSOP T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD8209WBRMZ-RL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | MSOP |
| Package/Case | MSOP |
| Package Description | Micro Small Outline Package |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 8 |
| PCB | 8 |
| Package Length (mm) | 3 |
| Package Width (mm) | 3 |
| Package Height (mm) | 0.85 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.1(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.65 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MO-187AA |
| Type | Difference Amplifier |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Minimum PSRR | 66dB |
| Maximum Input Offset Voltage | 2@5VmV |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Cage Code | 24355 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542330001 |
| Schedule B | 8542330000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | Yes |
| AEC Qualified | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD8209WBRMZ-RL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.