
JFET input instrumentation amplifier featuring a rail-to-rail output. Offers a 1.5MHz -3dB bandwidth and 1.5MHz gain bandwidth product. Achieves 100dB common mode rejection ratio and a 125µV input offset voltage. Operates from a 2.25V to 18V dual supply or 4.5V to 36V single supply. Housed in a compact MSOP package with a 0.95mm height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices AD8220WARMZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| -3db Bandwidth | 1.5MHz |
| Amplifier Type | INSTRUMENTATION AMPLIFIER |
| Bandwidth | 1.5MHz |
| Package/Case | MSOP |
| Common Mode Rejection Ratio | 100dB |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Gain Bandwidth Product | 1.5MHz |
| Height | 0.95mm |
| Input Bias Current | 25pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 125uV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 3.2mm |
| Max Dual Supply Voltage | 18V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 750mA |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 750uA |
| Output Current per Channel | 15mA |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AUTOMOTIVE |
| Slew Rate | 2V/µs |
| Voltage Gain | 60dB |
| Width | 3.2mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices AD8220WARMZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
