Analog Devices ADSP-21261SKSTZ150 technical specifications.
| Package/Case | LQFP |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Core Architecture | SHARC |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 150MHz |
| Height | 1.45mm |
| Interface | SPI, DAI, Serial |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 20.2mm |
| Max Frequency | 150MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 1.26V |
| Memory Size | 384KB |
| Memory Type | ROM, |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 128KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SHARC® |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 20.2mm |