Analog Devices ADSP-21262SBBCZ150 technical specifications.
| Package/Case | BGA |
| Contact Plating | Copper, Tin, Silver |
| Core Architecture | SHARC |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 200MHz |
| Interface | SPI, DAI |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 200MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.47V |
| Memory Size | 512KB |
| Min Supply Voltage | 1.14V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 1.26V |