Analog Devices ADSP-2191MBSTZ-140 technical specifications.
| Package/Case | LQFP |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 160MHz |
| Height | 1.45mm |
| Interface | SPI, SSP, UART |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 20mm |
| Max Frequency | 140MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Type | ROMless, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.63V |
| Min Supply Voltage | 2.37V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 16 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 160KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ADSP-21xx |
| Width | 20mm |