Analog Devices ADSP-2191MKSTZ-160 technical specifications.
| Package/Case | LQFP |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 160MHz |
| Height | 1.4mm |
| Interface | SPI, SSP, UART |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 20mm |
| Max Frequency | 160MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Type | SRAM, |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 3.63V |
| Min Supply Voltage | 2.97V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 16 |
| Number of I/Os | 16 |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 160KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ADSP-21xx |
| Width | 20mm |