Analog Devices ADSP-BF531SBSTZ400 technical specifications.
| Package/Case | LQFP |
| Core Architecture | Blackfin |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 400MHz |
| Height | 1.4mm |
| Interface | SPI, SSP, UART |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 24mm |
| Max Frequency | 400MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 52KB |
| Memory Type | ROM |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 800mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 16KB |
| Series | Blackfin® |
| Width | 24mm |