Analog Devices ADSP-BF532SBBCZ400 technical specifications.
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 400MHz |
| Height | 1.31mm |
| Interface | SPI, SSP, UART, Serial |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 12.1mm |
| Max Frequency | 400MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 84KB |
| Memory Type | ROMless, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 800mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 16 |
| Number of I/Os | 16 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Package Quantity | 189 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 32KB |
| Series | Blackfin® |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 12.1mm |