Analog Devices ADSP-BF535PKB-350 technical specifications.
| Package/Case | BGA |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Core Architecture | Blackfin |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 350MHz |
| Interface | SPI, USB, SSP, UART, PCI |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 350MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Memory Size | 308KB |
| Min Supply Voltage | 950mV |