The ADSP-BF535PKBZ-300 is a 300MHz 32-bit Blackfin digital signal processor with 308KB of memory. It features a range of interfaces, including SPI, USB, SSP, and UART. The device operates over a temperature range of 0°C to 70°C and is supplied from a voltage between 950mV and 3.45V. The ADSP-BF535PKBZ-300 is packaged in a lead-free plastic BGA with 260 pins and is compliant with RoHS and Reach SVHC regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Analog Devices ADSP-BF535PKBZ-300 technical specifications.
| Package/Case | BGA |
| Core Architecture | Blackfin |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 300MHz |
| Interface | SPI, USB, SSP, UART, PCI |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 300MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Memory Size | 308KB |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 950mV |