Analog Devices ADSP-BF561SKBZ600 technical specifications.
| Package/Case | BGA |
| Contact Plating | Copper, Tin, Silver |
| Core Architecture | Blackfin |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 600MHz |
| Height | 1.83mm |
| Interface | SPI, UART, SSP |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 27.2mm |
| Max Frequency | 600MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.419V |
| Memory Size | 328KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 800mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 48 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 32KB |
| Series | Blackfin® |
| Width | 27.2mm |