The ADV7150LS220 is a quad display controller IC from Analog Devices. It operates within a temperature range of 0 to 70°C and is powered by a nominal supply voltage of 5V. The IC features a maximum supply current of 400mA and a maximum clock frequency of 220MHz. It is available in a 160-pin QFP package and is suitable for use in display controller and palette DAC applications.