The ADV7151LS220 is a commercial-grade display controller IC from Analog Devices, operating within a temperature range of 0 to 70 degrees Celsius. It features a 100-pin QFP package, suitable for surface-mount applications. The device requires a nominal supply voltage of 5V, with a minimum and maximum voltage range of 4.75V and 5.25V, respectively. The IC supports clock frequencies up to 220MHz and is designed for use in display controller and palette DAC applications.