The LT1129IQ-3.3#TRPBF is a single-output linear voltage regulator with a dropout voltage of 450mV. It operates from a minimum input voltage of 4.15V and a maximum input voltage of 30V. The device is capable of delivering an output current of 700mA and has a power supply rejection ratio of 64dB. The LT1129IQ-3.3#TRPBF is packaged in a QFN package and is available in a tape and reel format. It is RoHS compliant and operates over a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Analog Devices LT1129IQ-3.3#TRPBF technical specifications.
| Package/Case | Q |
| Dropout Voltage | 450mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 30V |
| Min Input Voltage | 4.15V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 50uA |
| Output Current | 700mA |
| Output Voltage | 3.3V |