
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SO
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT1167CS8-1#TRPBF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Common Mode Rejection Ratio | 85dB |
| Gain Bandwidth Product | 1MHz |
| Input Bias Current | 80pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 15uV |
| Input Resistance | 1000GR |
| Max Dual Supply Voltage | 18V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.3V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 40V |
| Min Supply Voltage | 4.6V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1MHz |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 3 |
| Operating Supply Current | 900uA |
| Output Current per Channel | 27mA |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100dB |
| RoHS Compliant | Yes |
| Slew Rate | 1.2V/µs |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT1167CS8-1#TRPBF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
