
Instrumentation Amplifier, 1 Func, 100uV Offset-Max, 1MHz Band Width, PDSO8
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT1167IS8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC N |
| Common Mode Rejection Ratio | 85dB |
| Gain Bandwidth Product | 1MHz |
| Input Bias Current | 500pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 60uV |
| Input Resistance | 1000GR |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Dual Supply Voltage | 18V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.3V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 3 |
| Operating Supply Current | 900uA |
| Output Current per Channel | 27mA |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100dB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Slew Rate | 1.2V/µs |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT1167IS8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
