The LT1249CN8 is a DC/DC controller from Analog Devices with a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of 0°C. It has a maximum supply voltage of 27V and a single output. The device is packaged in a DIP package and is available in quantities of 50. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Analog Devices LT1249CN8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 27V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Analog Devices LT1249CN8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
